Podanie o podwyżkę może wydawać się delikatną sprawą.
Ale jeśli chodzi o Twoją karierę, wyczucie czasu rozmowy o pieniądzach jest koniecznością. Innymi słowy, otrzymujesz zapłatę za pracę, którą wykonujesz, a jeśli czujesz, że przerosłaś swoją pensję, masz prawo żądać za nią odpowiedniej zapłaty.
Ale jak podejść do kwestii podwyżki wynagrodzenia swojemu szefowi z niezbędną wrażliwością?
Twoja wartość rynkowa nie może być określona na podstawie zawodu lub wieku. Różne punkty są istotne dla określenia średniej pensji zgodnej z rynkiem i tylko jeśli spojrzysz na nie wszystkie razem, możesz określić konkretną wartość rynkową. Ważnymi czynnikami są region lokalizacji, branża, wielkość firmy oraz kwalifikacje zawodowe. Narzędzia online mogą również pomóc w określeniu Twojej wartości rynkowej.
Osobista rozmowa na temat podwyżki może być trudna i na pewno wymaga pewnego wysiłku – ale często jest ona bardziej autentyczna niż cyfrowa przez e-mail. Oczywiście jest to możliwe tylko wtedy, gdy z przełożonym można się skontaktować osobiście lub jeśli formalna prośba nie jest konieczna wcześniej.
Jeśli prosisz o podwyżkę, to musi być odpowiedni moment. Na przykład podanie o podwyżkę po ogłoszeniu przez firmę poważnych zwolnień lub po otrzymaniu słabych informacji zwrotnych o wydajności nie byłaby zbyt korzystna.
Jeśli czas nie jest odpowiedni, Twój menedżer prawdopodobnie odrzuci prośbę i przez jakiś czas zignoruje pomysł podwyżki.
Jak sformułować podanie o podwyżkę?
Powinieneś uważać, aby nie prosić o podwyżkę zbyt często. W większości przypadków nie powinno się tego robić częściej niż raz w roku. Oczywiście są wyjątki od tej reguły, m.in. Na przykład, jeśli twój pracodawca nie dał ci podwyżki sześć miesięcy temu, ale obiecał wrócić do tematu za kolejne cztery miesiące w oparciu o cele dotyczące wyników lub dostępne fundusze.
Pamiętaj, że prawdopodobnie nie tylko twój szef musi dać zielone światło.
Jeśli on/ona musi przedstawić osobom znajdującym się nad nim/nią biznes case wyjaśniający zaistniałą sytuację, wówczas należy podać wszystkie niezbędne informacje.
Sensowne jest postawienie na stole konkretnych argumentów. To wygląda na przygotowane, profesjonalne i znacznie zwiększa szanse na podwyżkę pensji!
Aby poznać właściwe argumenty z Twojej strony, warto stworzyć tzw. folder wydajności. Bo w końcu chodzi o fakturę, która zawiera twoje wyniki dla twojego szefa i jego nagrodę dla ciebie. W związku z tym taki folder wydajności jest oparty na faktach. Możesz znaleźć próbki do tego w Internecie, ale możesz również uzyskać przyzwoity wynik samodzielnie, biorąc pod uwagę odpowiednie względy. Na początku bardzo obiektywnie opisz swoją obecną sytuację w pracy.