Jakie zainteresowania wpisać w CV?

Podstawowy problem z tworzonymi przez ludzi życiorysami jest taki, że często wyglądają one niemalże tak samo. Niby są tworzone przez dwie różne osoby, a jednak jeśli te dwie osoby ubiegają się o podobne stanowisko, istnieje spore prawdopodobieństwo, że różne elementy występujące w ich CV będą się powtarzać. Tyczy się to w szczególności zainteresowań. Jeżeli więc tworzyłeś swój życiorys w oparciu o jakiś gotowy schemat czy różne rady zamieszczane na stronach internetowych, istnieje bardzo duże ryzyko, że najpierw wyszukałeś sobie zainteresowania przykłady, a potem po prostu umieściłeś któreś z nich w swoim dokumencie. To błąd.

No bo czy może być cokolwiek fascynującego w zainteresowaniach typu: książki, dobry film, sport albo zwierzęta?

Są to sformułowania zbyt ogólne, by można było kogokolwiek po nich poznać. Uważaj też na inne często popełniane błędy przy wypełnianiu CV. Niektórych z nich naprawdę lepiej się wystrzegać. Często to one sprawiają, że życiorys staje się znacznie mniej wartościowy, niż rzeczywiście mógłby być. Niby zainteresowania nie są jego najważniejszym punktem, ale musisz wiedzieć, że osoby rekrutujące nowych pracowników tak czy siak i tak zwracają na nie uwagę, zwłaszcza gdy mają do wyboru dwóch kandydatów o podobnych kwalifikacjach, wykształceniu i doświadczeniu.

Jakie zainteresowania wpisać w CV?

Przy pomocy tego jednego szczególnego i mniej sztywnego punktu w życiorysie możesz zresztą pokazać się z innej strony i udowodnić, że np. pomimo poświęcania olbrzymiej ilości czasu na naukę czy pracę wciąż masz jeszcze swoje drugie życie, w którym zajmujesz się równie fascynującymi rzeczami. Nie bój się tym pochwalić. Jeżeli tylko rzeczywiście masz jakieś nietypowe hobby, koniecznie wpisz je do życiorysu i opisz je w miarę szczegółowo, aby prawdziwego zainteresowania filmem koreańskim dwudziestego pierwszego wieku nie nazwać zainteresowaniem kinem. Uważaj na te schematy. Zainteresowania przykłady są dobrym wzorem do naśladowania wyłącznie dla tych, którzy tych zainteresowań w ogóle nie posiadają albo mają takie, które są bardzo pospolite. Nie przegnij jednak w drugą stronę. Nie pisz o czymś, na czym się nie znasz i nie wyolbrzymiaj rzeczy, które wcale aż tak bardzo cię nie angażują. Tworząc swoje CV, powinieneś cały czas pamiętać o tym, że każda zaznaczona w nim informacja może zostać zweryfikowana pod kątem prawdziwości przez pracodawcę. Lepiej więc po prostu nie kłamać. Zawsze mów tylko prawdę. Na pewno zresztą jesteś interesującą osobą, która jest w stanie napisać coś fajnego w zainteresowaniach w CV.

Redakcja pangadzet.com.pl