Jak założyć firmę przewozową?

Branża transportowa w związku z rosnącymi kosztami działalności nie ma ostatnimi czasy łatwego życia. Niemniej jest to sektor, którego usługi są stale potrzebne. Założenie firmy świadczącej usługi przewozowe może być dobrym pomysłem. Poniżej podpowiadamy, jak założyć firmę przewozową.

Czy w moim mieście firma przewozowa ma sens?

Na początku warto się zastanowić, czy w ogóle w miejscu, w którym chcemy prowadzić działalność, jest zapotrzebowanie na takie usługi. Gdy mieszkamy w mieście, w którym żyje 50 000 mieszkańców, biznes ten może wydawać się sensowny. Jednak nie każde miasto o takiej liczbie mieszkańców stwarza jednakowo dobre szanse rozwoju.

Załóżmy, że chcemy wynajmować busy w Białej Podlaskiej. Miasto to nie ma w okolicy żadnych większych ośrodków, do których możemy przewozić pasażerów. Z drugiej strony spójrzmy na miejscowość Będzin położoną w Aglomeracji Śląsko-Dąbrowskiej. Liczbą ludności miasto to jest zbliżone do Białej-Podlaski. Jednak jeśli chodzi o wynajem busów Będzin stwarza lepsze perspektywy. To dlatego, bo w pobliżu jest wiele innych miast, do których osoby mogą chcieć podróżować. 

Warto rozważania na temat sensu zakładanie firmy przewozowej, rozpocząć od analizy potencjału rynku.

Jak założyć firmę przewozową? [podstawowe wymagania]

Trzeba wiedzieć, że osoby, które chcą otworzyć własną firmę świadczącą usługi przewozowe, nie mogą być skazane wyrokiem za przestępstwa umyślne, jak również te, które skutkują zakazem prowadzenia firmy świadczącej usługi przewozowe. 

Pomijając warunki związane z brakiem karalności, każda osoba, która zamierza założyć firmę przewozową, musi posiadać licencję na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, jak również licencję na wykonywanie transportu drogowego i mieć stałą siedzibę fizyczną. Jak widać, wymogi, jakim muszą sprostać przyszli przewoźnicy są bardziej złożone niż w przypadku większości firm. 

Rejestracja działalności

Gdy już wiemy, że spełniamy podstawowe wymogi wynikające z przepisów prawa, możemy przystąpić do rejestracji działalności. W tym kroku zakładanie firmy przewozowej zbytnio nie różni się od biznesów prowadzonych w innych branżach. 

W pierwszej kolejności należy zarejestrować się do rejestru CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Trzeba pamiętać o podaniu odpowiednich numerów PKD. W przypadku firm świadczących usługi przewozu pasażerskiego należy podać następujący kod PKD: 49.39 Z. 

Jeśli skala planowanej działalności nie będzie duża, nie ma konieczności rejestracji do VAT. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli się zdarzy się sytuacja, w której firma będzie świadczyć usługę firmie zagranicznej — zarejestrowanej na terenie Unii Europejskiej — konieczna jest rejestracja do VAT-UE. 

Na etapie rejestracji firmy należy również dokonać zgłoszenia do ZUS. Trzeba w tym momencie dodać, że osoby, które zakładają swoją pierwszą firmę i jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, mogą skorzystać z tzw. małego ZUS-u. To znacząco obniża koszty prowadzenia firmy w pierwszych miesiącach działalności. 

Flota firmy przewozowej

To dość oczywiste, ale prowadząc firmę przewozową, trzeba dysponować pojazdami, którymi będziemy przewozić pasażerów. Nie trzeba kupować własnego samochodu, można skorzystać z takich rozwiązań, jak np. leasing. 

Dobrym pomysłem może też być znalezienie dotacji, z której będzie można dokonać zakupu potrzebnego do prowadzenia działalności. Taka forma finansowania może być nieco zawiła pod kątem biurokracji, jednak warto próbować zdobyć te pieniądze. Warto, aby osoba, która zastanawia się, jak założyć firmę przewozową, miała plan na pozyskanie środków na samochody, przed rozpoczęciem całej procedury rejestracyjnej firmy. 

Marketing firmy przewozowej

Równolegle z rozpoczynaniem działalności rozumianym pod kątem prawno-administracyjnym, trzeba zadbać też o odpowiedni marketing biznesu. W końcu firma powinna od początku zacząć zarabiać. Warto wykorzystać w tym celu narzędzia marketingu internetowego — może to być płatna reklama lub pozycjonowanie strony. 

W realizacji tego drugiego zadania, na pewno pomoże copywriter znający dobrze realia świata pozycjonowania stron. Można oczywiście próbować bardziej konwencjonalnych metod pozyskiwania klientów, takich jak kontakt z lokalnymi instytucjami, np. przedszkolami, szkołami i przedstawienie im swojej oferty na przewóz zorganizowanych wycieczek. 

Jak założyć firmę przewozową? – podsumowanie

Zakładanie firmy transportowej — zajmującej się przewozem pasażerskim jest procesem złożonym. Bardziej wymagającym niż zakładanie innych działalności. Trzeba się dobrze zastanowić, czy będziemy w stanie sprostać wszystkim wyzwaniom związanym z prowadzeniem tego rodzaju biznesu. 

Redakcja pangadzet.com.pl