List motywacyjny a brak doświadczenia

Poszukiwanie pracy to zajęcie, które wymaga wielu czynności. Należy dobrze się przygotować do wymagań, których oczekują pracodawcy. Bardzo ważnym etapem jest przygotowanie CV, czyli swego rodzaju życiorysu, w którym uwzględni się wiele informacji o swojej osobie. A czy list motywacyjny jest konieczny? W dzisiejszych czasach uznaje się, że list motywacyjny jest nierozłączną częścią dokumentacji aplikacyjnej.

Czy osoby bez doświadczenia, stawiające pierwsze kroki na rynku pracy, również powinny napisać list motywacyjny?

Oczywiście, w liście zawrzeć można wiele informacji, nawet wtedy, gdy nie ma się historii pracy. List motywacyjny bez doświadczenia zawodowego, powinien zawierać informacje dotyczące stricte sylwetki kandydata na dane stanowisko. Nie należy wymyślać fikcyjnych stanowisk, na których się pracowało. Takie oszustwo ma krótkie nogi i szybko wyjdzie na jaw w toku postępowania rekrutacyjnego. A żaden pracodawca nie podpisze umowy z osobą, która już na wstępie próbuje oszukiwać i stawiać się w lepszym świetle kosztem kłamstwa. List motywacyjny bez doświadczenia to doskonała okazja, aby wskazać szerzej niż w CV, swoje umiejętności oraz mocne strony. Co może osoba bez doświadczenia zawodowego umieścić w liście motywacyjnym? Warto pochwalić się ukończonymi kursami i uzyskanymi certyfikatami. Trzeba pamiętać, aby wykazać tylko te kursy, które wpasowują się w profil stanowiska, o który ubiega się kandydat. Nie zawsze pochwalenie się wszystkimi umiejętnościami ma sens. Jeśli pracodawca poszukuje osoby do działu administracji, wykazywanie ukończenia kursu opiekunki osoby starszej mija się z celem.

Odpowiednie informacje

Trzeba podać takie informacje, które są szczególnie potrzebne na danym stanowisku i świadczą o dobry przygotowaniu do pełnienie roli w firmie. Poza kursami czy szkoleniami, kandydat może opisać swoje mocne strony. Przykładowo, kandydat był przewodniczącym na uczelni, reprezentował studentów oraz organizował wiele przedsięwzięć w trakcie edukacji. Organizacja imprez studenckich, inauguracji roku czy kierowanie redakcją uczelnianą to spore zalety. Jak widać, list motywacyjny bez doświadczenia również może być bogaty w treści, które zainteresować mogą potencjalnego pracodawcę. I należy zwrócić uwagę, aby nie rozpisywać się ponad wymagane ilości. Tzw. lanie wody nie jest dobrym sposobem na to, by wykreować się na najlepszego kandydata. Skupić się należy na konkretach, aspektach, które można udowodnić: posiadanie certyfikatu, referencji czy dyplomu ukończenia kursu. I na pewno nie można całkowicie zrezygnować z napisania listu motywacyjnego.

Redakcja pangadzet.com.pl