Kiedy zmieniać opony na letnie?

Zazwyczaj kiedy temperatury zaczynają rosnąć, a zamiast zimowej aury za oknem zaczynamy dostrzegać budzącą się do życia przyrodę, zastanawiamy się, czy to już czas, by wymienić opony na letnie. Bardzo często jednak wiosną pogoda szybko się zmienia i po kilku ciepłych dniach wracają opady deszczu ze śniegiem i niskie temperatury. Dlatego wielu kierowców odwleka wizytę u wulkanizatora przez jak najdłuższy czas. Kiedy jednak już warto zmienić opony na letnie? Podpowiadamy.

Przy jakich temperaturach warto zmienić opony na letnie?

Wielu kierowców odwleka wizytę u wulkanizatora, czekając na jak najwyższe temperatury i dobrą pogodę. Istnieje jednak niepisana zasada zgodnie z którą w przypadku, kiedy średnia temperatura dobowa utrzymuje się na poziomie powyżej 7 stopni, należy wymienić opony na letnie. 

Oczywiście nie oznacza to, że musimy od razu wykonać taką czynność, kiedy przez kilka dni wartości takie będą się utrzymywały, a zgodnie z prognozą pogody mają nadejść jeszcze chłodne dni, a przede wszystkim intensywne opady deszczu ze śniegiem. Jeżeli jednak sytuacja pogodowa ustabilizuje się i przez dłuższy czas średnia dobowa temperatura będzie utrzymana na poziomie powyżej 7 stopni, wówczas warto wymienić opony na letnie.

Podejmując decyzję o wymianie ogumienia, powinniśmy kierować się również swoimi potrzebami. Oznacza to, że osoby, które korzystają z auta bardzo wcześnie rano lub późnym wieczorem, kiedy temperatury często w czasie wczesnej wiosny oscylują w okolicach zera, mogą dłużej zwlekać z wymianą opon na letnie. 

Jeżeli jednak wykorzystujemy auto wyłącznie w ciągu dnia, kiedy temperatury są już dość wysokie, warto jak najszybciej sprawdzić, czy komplet opon, które mamy z ubiegłych sezonów jest jeszcze dobry czy być może musimy kupić nowy. W tym drugim przypadku warto jak najwcześniej, korzystając na przykład ze strony: https://noweopony.pl/opony/letnie/205/55/r16 zamówić zestaw letnich opon dopasowanych do szerokości naszych felg. Kiedy przyjdzie czas na wymianę, będziemy mieć już gotowy komplet.

Dlaczego należy wymienić opony na letnie?

Kierowcy, którzy nie decydują się na to, by korzystać z ogumienia całorocznego, dwa razy do roku muszą wymieniać opony z zimowych na letnie i z letnich na zimowe. Wymiana ogumienia na letnie jest konieczna, ponieważ wersje zimowe wyróżniają się zupełnie inną mieszanką, która doskonale radzi sobie w niskich temperaturach i charakteryzuje się dobrą przyczepnością do mokrego i śliskiego podłoża. 

Letnie wersje z kolei mają lepszą przyczepność do podłoża, kiedy jest ono suche i rozgrzane, dzięki czemu zapewniają lepszą stabilność jazdy w okresie, kiedy panują wyższe temperatury. Letnie ogumienie dużo lepiej radzi sobie także z odprowadzaniem wody. Wymiana opon jest więc istotnym aspektem w kwestii zapewnienia sobie i pasażerom bezpieczeństwa, a także komfortu jazdy.

Redakcja pangadzet.com.pl