Rowery MTB – w teren i do miasta!

Rowery do jazdy w terenie muszą posiadać odpowiednią konstrukcję i rozwiązania, które sprawiają że przejazd po nierównym i trudnym podłożu, nie jest problemem. Są niekiedy kompromisem między typowo miejskimi rowerami szosowymi, a stworzonymi do jazdy w terenie rowerami Enduro. Jaki rower wybrać, by jazda w terenie dawała radość i nie sprawiała trudności?

Rowery MTB

Rowery górskie są często wybierane przez osoby, które poszukują uniwersalnego środka lokomocji. Ich konstrukcja umożliwia komfortową jazdę zarówno po chodniku czy jezdni, jak również po mniej równym terenie, jak np. leśne dukty. Co zatem wpływa na to, że rowery MTB są tak uniwersalne?

Bieżnikowane opony

By móc poruszać się sprawnie w terenie, rower musi być wyposażony w opony z odpowiednio głębokim bieżnikiem. Takie najczęściej spotyka się w rowerach typu MTB czy Enduro. Dodatkowo ważne jest by koło posiadało odpowiedni rozmiar. W przypadku rowerów MTB są to koła od 26 do 29 cali. Co do szerokości, przyjmuje się, że opona do jazdy w trudniejszych warunkach powinna mieć grubość od 2 cali w górę. Jeżeli jednak rowerzysta porusza się częściej po ścieżkach czy jezdni, opony o szerokości od 1,75 do 2 cali powinny być odpowiednie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by poruszać się na oponie o szerokości 1,75 po leśnych duktach, ale może być nieco ciężej niż na 2-calowej oponie.

Widelec z amortyzatorami

Jeżdżąc po nierównym podłożu z w pełni sztywną kierownicą, po pewnym czasie ręce mogłyby nas bardzo boleć. Dlatego w przednim widelcu zamontowane są amortyzatory, które skutecznie tłumią wyboistość podłoża. Niekiedy można spotkać rowery wyposażone w także w tylne amortyzatory, jednak te z przodu dobrze spełniają swoją rolę. Przed zakupem warto sprawdzić zakres pracy amortyzatorów, by wybrać rower z takimi, które będą dla nas odpowiednie. Jedni wolą miększe, inni twardsze.

Wzmocniona rama roweru MTB

Z racji, że rowery te tworzone są z myślą o jeździe w trudniejszych warunkach, a co za tym idzie jazdą po wertepach, nagłych podskokach i uderzeniach – rama musi być odpowiednio wzmocniona. W związku z tym rowery górskie są niejednokrotnie stosunkowo ciężkie, jednak jest to uzależnione od modelu, materiału wykonania i konstrukcji samego roweru. Rama w zależności od producenta i modelu może być prosta lub wygięta.

W kwestii konstrukcji, rowery MTB charakteryzują się również zwiększonym prześwitem pod pedałami. pozwala to na bardziej wygodną jazdę i zmniejszenie ryzyka, zahaczenia o wystające z podłoża elementy, jak krzewy czy korzenie.

Redakcja pangadzet.com.pl