Czym jest facility management?

Właściciele nieruchomości, większe firmy i korporacje doskonale znają pojęcie “facility management”, które narodziło się już w latach 60. XX wieku. Na szczęście nie jest to termin skomplikowany do wyjaśnienia, a sam model zarządzania, który przedstawia, jest niezwykle przydatny w biznesie.

Czym jest zintegrowana obsługa nieruchomości?

Pod anglojęzycznym pojęciem facility management kryje się nic innego jak zintegrowana obsługa, skierowana do przedsiębiorców. Facility management obejmuje bardzo szeroki wachlarz wsparcia na potrzeby konkretnego obiektu. Od wszelkich aspektów technicznych, bezpieczeństwa, czystości czy ochrony obiektu, po różnego rodzaju kwestie instalatorskie, przeciwpożarowe czy tzw. HVAC (systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji).

Zalety facility management

Przedsiębiorstwa, które zdecydowały się na zarządzanie obiektem poprzez zintegrowaną obsługę nieruchomości, mogą liczyć na szereg usprawnień i optymalizacji, wynikających z wielu powodów.

Pierwszy jest taki, że zarządzania obiektem podejmuje się tylko jedna firma i jeden zespół, który wykonuje wszystkie zlecenia w zakresie funkcjonowania nieruchomości od strony użytkowej i technicznej. To wpływa nie tylko na ograniczenie czynności formalnych (np. umowa tylko z jednym podwykonawcą), ale również na szybkie, sprawne i kompleksowe reagowanie w nagłych sytuacjach, takich jak pęknięta rura z wodą, problem z instalacją elektryczną czy klimatyzacją.

Drugi powód, który przemawia za zintegrowaną obsługą nieruchomości to stała ciągłość w funkcjonowaniu obiektu i przebywających w nim pracowników. Nad wszystkim czuwa jeden podwykonawca, którego zadaniem jest dobranie takich środków i narzędzi, aby praca na terenie obiektu przebiegała w sposób bezpieczny, komfortowy i zgodny z oczekiwaniami przedsiębiorcy.

Korzyści facility management można zebrać w kilka punktów:

  • kompleksowe zarządzanie obiektem tylko przez jeden zespół,

  • szybka reakcja w przypadku nagłych problemów,

  • możliwy kontakt i działanie przez 7 dni w tygodniu, 24h na dobę,

  • rozliczanie wyłącznie za efekt prac, a nie za czas realizacji,

  • zawsze komfortowe i ergonomiczne warunki pracy w nadzorowanym obiekcie.

Wsparcie ludzi i biznesu w wielu obszarach

Facility management, czyli zarządzanie obiektami, w praktyce oddziałuje na wszystko, co znajduje się wokół ludzi w nadzorowanych obiektach, a także na ich terenie. Dzięki odpowiednio komfortowym i bezpiecznym warunkom pracy, wzrasta nie tylko efektywność pracowników, ale również wartość samej nieruchomości.

Więcej informacji na temat kompleksowych usług zarządzania obiektami, a także możliwość nawiązania współpracy w tym zakresie, można znaleźć pod adresem: https://serwis-techniczny.impel.pl/zintegrowana-obsluga-nieruchomosci/. Warto zdecydować się na taką formę zintegrowanego wsparcia szczególnie wtedy, gdy chcemy ograniczyć czas, środki i kwestie formalne związane z zatrudnieniem wielu różnych podwykonawców. 

Na koniec trzeba dodać, że facility management to bardzo powszechny i chętnie stosowany przez tysiące polskich firm i korporacji model zarządzania nieruchomościami, który może zostać dostosowany praktycznie w  każdej branży działającej na rynku.

Redakcja pangadzet.com.pl