Jaka jest wytrzymałość uchwytów do telewizora?

Czy także dla Ciebie telewizor stanowi kluczowy element wyposażenia domu i lubisz spędzać czas, delektując się przyjemną rozrywką? Jeśli tak, z pewnością docenisz możliwości, jakie dają uchwyty do telewizorów, dzięki którym z łatwością zamontujesz swój sprzęt w taki sposób, aby było to dla Ciebie jak najbardziej wygodne. Czasy, gdy szklany ekran miał swoje miejsce wyłącznie na meblach – popularnych meblościankach, komodach czy szafkach – już dawno minęły. Dziś dużym zainteresowaniem cieszą się te, które zdobią ściany w unikalny sposób, a pomagają w tym wieszaki, dzięki którym stabilnie i bezpiecznie zamocujesz telewizor. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni model.

Czynniki decydujące o wyborze uchwytu

Decydując się na inwestycję w uchwyty do tv 32 cale czy więcej, trzeba zawsze zwracać uwagę na trzy podstawowe czynniki, które wpłyną na wytrzymałość konstrukcji i ogólne zadowolenie. Przede wszystkim kwestią niezwykle ważną jest sama waga telewizora montowanego na ścianie. Ponadto istotny jest układ mocowań, które znajdują się w jego obudowie oraz sama budowa ściany – tutaj trzeba mieć na uwadze jej materiał oraz solidność, ponieważ w niektórych przypadkach może być ona zbyt delikatna na zawieszenie telewizora. 

Uchwyt do telewizora – maksymalny udźwig

Jeśli chodzi o sam udźwig uchwytu, akcesorium to jest dostosowane do sprzętów o zróżnicowanej wielkości (bez problemu znajdziesz nawet uchwyt do telewizora 75 cali). To właśnie jego rozmiary będą warunkować wagę, a co za tym idzie samo maksymalnie obciążenie. Producenci przygotowali dość szeroką i zróżnicowaną ofertę, pośród której znajdują się modele dopasowane do obciążenia o wartości 20 kg, 30 kg, 35 kg czy w wielu przypadkach nawet 50 kg. To maksymalna waga, którą jest w stanie w bezpieczny sposób przyjąć dany uchwyt do TV. Tutaj warto podejść przyszłościowo i przemyśleć tę inwestycję. Jeśli masz zamiar podczepić soundbar do urządzenia, również dolicz jego wagę. Choć często są one dostępne w niewielkich rozmiarach i ważną do 5 kg, to jednak może to robić różnicę w kontekście udźwigu wieszaka.

Co jeszcze mieć na uwadze, wybierając uchwyt?

Bardzo ważną kwestią w kontekście inwestycji w wieszak na ścianę (zobacz nowoczesny uchwyt do telewizora 50 cali ruchomy) jest jego dostosowanie do wszelkich wyznaczonych standardów. Najpierw upewnij się, czy konstrukcja Twojego odbiornika odpowiada standardom VESA, które określają rozstaw otworów montażowych. Potem dobierz do wartości podanych w instrukcji właśnie odpowiedni uchwyt. Zawsze spotkasz się z dwiema liczbami – np. 200×200, gdzie pierwsza stanowi odległość między górnym a dolnym otworem mocującym, zaś druga pomiędzy pierwszym i ostatnim otworem ulokowanym w tym samym rzędzie. Jeśli telewizor nie ma rozstawu zgodnie z tym standardem, wtedy postaw na uniwersalny uchwyt, który z łatwością dopasujesz do większości modeli telewizorów. Nie zapominaj przy tym o upewnieniu się, że wybierane mocowanie będzie dostosowane do wagi telewizora.

Redakcja pangadzet.com.pl