Ten rok był zdecydowanie dziwnym rokiem. Nauka online sprawiła, że wiele osób czuje się niepewnie na drodze dalszej nauki. Osoby, które w tym roku zdały maturę stoją teraz przed kolejnym etapem edukacji, jakim są studia, a dla niektórych pierwsza poważna praca. Co jest charakterystyczne dla takich nowych doświadczeń?
Samochód dla studenta
Fakt, że zarówno do pracy, jak i na uczelnię należy się jakoś dostać. Oczywiście, są osoby, które po zdaniu matury opuszczają rodzinny dom i przeprowadzają się do miejscowości, w której zamierzają podjąć czy to studia, czy też pracę. Jednak nawet zmiana miejsca zamieszkania nie gwarantuje, że praca czy też budynki uczelni będą znajdować się w odległości przysłowiowych pięciu minut na pieszo i to na dodatek wolnym krokiem. Jak sobie zatem poradzić? W dobie pandemii, gdy przejazd środkami komunikacji miejskiej niekoniecznie musi być bezpieczny, najłatwiej po prostu kupić własny pojazd. Oczywiście, może to być rower lub skuter, ale nie ukrywajmy, pogoda w Polsce lubi dostarczać właścicielom jednośladów niezapomnianych i niekoniecznie przyjemnych doznań, dlatego zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem będzie zakup samochodu.
Zakup samochodu
Tu przechodzimy do bardziej skomplikowanych spraw. Mianowicie, młody człowiek zdecydował się na zakup samochodu, no ale samochody kosztują. Zazwyczaj więcej, niż jest w stanie znieść portfel studenta, czy też kogoś, kto swoją pierwszą pracę dopiero zaczyna. Czy to znaczy, że należy już na starcie zrezygnować? Wprost przeciwnie. Ceny samochodów używanych wręcz zachęcają do tego, żeby kupić kilku, czy nawet kilkunastoletnie auto. Oczywiście, na początku może być konieczna pomoc rodziców, zwłaszcza, jeśli wybierze się auto droższe (a wśród używanych samochodów można wybierać zarówno wśród takich za 2000 zł jak i wśród takich za kilkadziesiąt tysięcy). Naturalnie na początek najlepiej zdecydować się na auto tańsze, za to wygodniejsze w eksploatacji. Uwagę należy zwrócić nie tylko na moc silnika, ale także na paliwo (wśród tańszych samochodów do wyboru mamy zazwyczaj benzynę, LPG i diesla) oraz koszt ewentualnych części zamiennych. Jeśli chodzi o ten ostatni punkt, to często jest on pomijany, podczas wyboru przez młodych ludzi ich pierwszego samochodu. Jest to duży błąd, który potrafi się zemścić już przy okazji pierwszej, najbardziej nawet błahej, naprawy, gdy okazuje się, że części do Volkswagena czy Peugeot można znaleźć w niewygórowanej cenie, ale już do np. Mitsubishi kosztują zdecydowanie drożej.
I tu pozwolę sobie podsumować. Co ma zrobić młody człowiek, który rozpoczyna życie studenta, lub też swoją pierwszą pracę? Przede wszystkim, zaopatrzyć się w samochód. Własne auto pozwoli nie tylko bezpiecznie, ale i wygodnie dotrzeć czy to do pracy, czy do uczelni.