Jaki wideorejestrator wybrać?

Wielu kierowców zastanawia się nad tym, czy wideorejestrator jest im w ogóle potrzebny. Okazuje się, że nadal nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że posiadanie takiego sprzętu, może być niezwykle pomocne podczas wielu sytuacji, które każdego dnia spotykają nas na drodze.

Po co mi wideorejestrator?

Jego podstawowym zadaniem jest nagrywanie pokonywanej drogi. Z tego też powodu, nagrania mogą być bardzo pomocne w ustalaniu okoliczności wypadków, kolizji lub potrąceń. Pozwolą one na szybkie ustalenie winnego, zaoszczędzą nasz czas, a przede wszystkim nerwy. Wideorejestrator będzie także pomocny w sytuacji, w której nasz samochód zostanie uszkodzony lub jego karoseria zostanie porysowana na parkingu. Odpowiednie nagranie z pewnością pomoże w szybszym ustaleniu sprawcy. Takie nagrania mogą mieć jeszcze wiele innych zastosować, ale z pewnością, warto już dziś wyposażyć swój samochód taki sprzęt, żeby w przyszłości być przygotowanym na niespodziewane wydarzenia.

Jaki wideorejestrator wybrać?

Kolejne pytanie, pojawiające się przed zakupem takiego sprzętu, odnosi się do jego parametrów. Warto pamiętać o tym, że aby nagrania mogły stać się dowodem w jakiejś sprawie, ich jakość musi być jak najwyższa.

Rodzielczość i klatkaż

Warto postawić na wideorejestrator z wysoką rozdzielczością nagrywania. Im wyższa ona będzie, tym zapewni nam więcej dobrze widocznych szczegółów. Na uwagę zasługuje również klatkaż, który związany jest z ilością rejestrowanych klatek w ciągu sekundy. W tym przypadku występuje taka sama zależność, jak przy rozdzielczości – im wyższy klatkaż, tym większe szanse na uchwycenie istotnych szczegółów, takich jak: numery rejestracyjne, znaki drogowe oraz inne oznaczenia i napisy.

Najlepsza soczewka

Kolejną decyzją, jaką należy podjąć, jest wybór najlepszej soczewki. Nawet najlepsza rozdzielczość wideorejestratora ani najwyższy klatkaż, nie okażą się wystarczające, jeśli postawimy na zakup plastikowej soczewki. Zdecydowanie powinniśmy wybrać obiektyw szklany, który odznacza się większą trwałością oraz lepszą jakością. Do jego zabezpieczenia można wykorzystać warstwę polaryzacyjną, która umożliwi sprawną rejestrację nagrań przy silnym świetle. Warto zwrócić także uwagę na parametry przysłony obiektywu. Im niższa jest jej wartość liczbowa, tym lepiej.

Praca wideorejestratora w nocy i na parkingach

Wideorejestrator musi być wyposażony we wbudowane diody, zapewniające doświetlenie. Jeśli chodzi o tryb postojowy, rejestrator powinien automatycznie włączać nagrywanie, a przede wszystkim uruchamiać w takich momentach doświetlanie.

Kąt widzenia

Przy dokonywaniu tego wyboru, warto podjąć decyzję, czy chcemy, aby wideorejestrator rejestrował otarcia boczne lub szkody parkingowe. Jeśli zależy nam na takich nagraniach, wtedy warto postawić na szerszy kadr.

Zapis nagrań

Jeszcze jednym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest sposób zapisu i przechowywania nagrań. Warto wybrać taki wideorejestrator, który będzie posiadał funkcję zabezpieczania nagrań przed przypadkowym usunięciem oraz taki, w którym format zapisywanych nagrań nie będzie kłopotliwy do odtwarzania.

Redakcja pangadzet.com.pl