Dobór odpowiednich opon do maszyn rolniczych to bardzo ważna kwestia, która wpływa bezpośrednio na komfort, wydajność oraz bezpieczeństwo wykonywanych prac. Opony możemy podzielić na diagonalne oraz radialne. Dzisiaj przyjrzymy się tym pierwszym i odpowiemy na pytanie, do jakich maszyn mogą znaleźć zastosowanie i jaka jest ich charakterystyka? Dowiesz się z lektury naszego tekstu.
Klasyka oponiarska
Opony diagonalne, zwane też oponami konwencjonalnymi lub krzyżowymi był najczęściej produkowanym rodzajem opon mniej więcej do połowy lat 50 ubiegłego wieku. Ich cechą charakterystyczną jest naprzemienne i skrzyżowane ułożenie poszczególnych warstw. Ten rodzaj opon jest zdecydowanie tańszy w produkcji od jego nowszego odpowiednika, co przekłada się również na ich cechy. Pierwszym istotnym aspektem, który należy odnotować jest fakt, iż opony krzyżowe charakteryzują się dużo większą sztywnością od opon radialnych. Ponadto przy oponie diagonalnej mamy do czynienia z dużo większym poślizgiem, co z kolei przekłada się zwiększone zużycie paliwa w maszynie rolniczej czy też innym pojeździe. Pewien kompromis między droższymi oponami radialnymi a klasycznym ogumieniem diagonalnym stanowią tzw. opony diagonalne z opasaniem. Są one odporniejsze na odkształcenia oraz bardziej dynamiczne niż klasyczne opony krzyżowe.
W jakich sytuacjach sprawdzą się opony diagonalne?
Chociaż opony diagonalne zostały w dużej mierze wyparte przez nowsze odpowiedniki w postaci opon radialnych, w niektórych przypadkach wybór ogumienia krzyżowego może okazać się lepszą lub jedyną opcją. Ma to miejsce na przykłada w odniesieniu do starszych maszyn i pojazdów, które mogą wymagać zastosowania ogumienia diagonalnego i nie są przystosowane do opon bardziej nowoczesnych. Ponadto, pomimo gorszej charakterystyki, w niektórych sytuacjach. Chociaż przy pracach polowych znacznie więcej korzyści przyniesie zastosowanie opon radialnych, to klasyczne ogumienie diagonalne może sprawdzić się lepiej na przykład do transportu. Decydując się na wymianę opon w maszynach rolniczych czy budowlanych, należy każdorazowo dopasować rodzaj ogumienia do konkretnego typu maszyny oraz innych indywidualnych kwestii (np. posiadanego budżetu).
Gdzie kupić opony do maszyn rolniczych i na jakich producentów postawić?
Duży wybór najróżniejszych opon (zarówno diagonalnych, jak i radialnych) przystosowanych do maszyn rolniczych różnego typu znajdziemy choćby w internetowych sklepach – hurtowniach. Jednym z takich miejsc jest hurtownia Pesta, zajmująca się sprzedażą m.in. olejów, filtrów i opon, a także części samochodowych, artykułów BHP oraz akcesoriów budowlanych. Do najpopularniejszych producentów opon diagonalnych należą firmy Trelleborg, BKT czy Kabat.