Jak przerejestrować samochód i ile to kosztuje?

We współczesnym świecie niejednokrotnie da się usłyszeć hasło głoszące, że bez samochodu jak bez ręki. Po prawdzie przyznać należy z czystym sumieniem, że teza ta formułuje poniekąd słuszne założenia. Oczywiście, wciąż wiele osób podróżuje z wykorzystaniem komunikacji miejskiej, a w wielu rodzinach żaden członek nie posiada dokumentu uprawniającego do prowadzenia samochodu. Niemniej jednak w większości gospodarstw domowych znaleźć można przynajmniej jeden samochodowy pojazd silnikowy.

Zakup samochodu to jednak ledwie część drogi, jaką trzeba pokonać, aby móc się nim przemieszczać po polskich drogach. Pojazd należy zarejestrować, ażeby w przypadku drogowej kontroli nie nabawić się problemów.

Jak zarejestrować samochód?

W celu dokonania rejestracji jakiegokolwiek pojazdu należy zgłosić się do wydziału komunikacji właściwego urzędu. Na rejestrację wyznaczony jest ściśle przestrzegany termin, który wynosi do 30 dni liczone od dnia zakupu pojazdu. Opóźnienie, jeśli zostanie takowe wykryte, może wiązać się ze znacznymi karami, które zostaną nałożone na osobę, jaka nie dopełniła obowiązków. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż dzięki niemal wszechobecnej cyfryzacji nie istnieje konieczność udania się do urzędu osobiście, gdyż wszelakie formalności związane z zarejestrowaniem (jak również przerejestrowaniem) samochodu załatwić można drogą internetową. W tym przypadku należy oczywiście posiadać urządzenie z dostępem do internetu, a także profil zaufany.

Koszty rejestrowania samochodu

Koszty rejestrowania samochodu są dosyć solidne, chociaż w porównaniu z wydatkami takimi jak kurs prawa jazdy czy sam zakup pojazdu stanowią ledwie kroplę w morzu potrzeb. Co więcej, nie ma większego znaczenia dla tej procedury fakt czy rejestrowany pojazd jest zakupiony prosto od dealera, czy pochodzi z drugiej ręki. W większości przypadków koszt wyniesie 180,50 zł. Jest to już suma poszczególnych opłat, które będzie trzeba uiścić dla całej procedury rejestracji. Mowa w tym przypadku między innymi o koszcie wydania tablic rejestracyjnych, nalepek kontrolnych bądź dowodu rejestracyjnego.
Nieco mniej będzie wynosić opłata, kiedy samochód był już rejestrowany na terenie tego samego miasta, bowiem wciąż można korzystać z dotychczasowych tablic rejestracyjnych.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu i jak wygląda ten proces?
Jeśli pojazd samochodowy został zakupiony z drugiej ręki, należy go niezwłocznie przerejestrować, wskazując przy tym nowego właściciela. W tym wypadku termin również nie przekracza 30 dni. Ponadto proces przerejestrowania samochodu prawie nie różni się od jego rejestracji, a co za tym idzie również kwota wyznaczona do zapłacenia będzie podobna.

Redakcja pangadzet.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.