Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamery wideo?

W naszych czasach nagrywanie filmów stało się rzeczą powszechną. Nawet przeciętny smartfon posiada wbudowaną kamerę, dzięki której można nakręcić film i wrzucić go mediów społecznościowych. Z pewnością jakość takiego filmu nie będzie najwyższa, dlatego spora liczba osób poszukuje czegoś bardziej profesjonalnego. Każdy, kto chciały nagrywać filmy wysokiej jakości, powinien zwrócić uwagę na kamery wideo, które są dostosowane do umiejętności, wymagań i oczywiście kieszeni kupującego.

Sprzęt dla amatorów

Każdy początkujący filmowiec powinien skupić się przede wszystkim na amatorskich kamerach cyfrowych. To urządzenia umożliwiające najprostszą, często intuicyjną obsługę. Zazwyczaj do tej grupy należą urządzenia o kompaktowych rozmiarach, co sprawia, że sprzęt jest wygodny w użytkowaniu. Przy zakupie tego rodzaju kamery wideo warto zwrócić uwagę na zoom, czyli zakres zbliżania i oddalania obiektów. Jeśli mamy do wyboru zoom optyczny i cyfrowy, to lepiej zdecydować się na ten pierwszy, gdyż nie powoduje on utraty jakości obrazu. Istotna jest również pamięć wbudowana. To od jej wielkości będzie zależało, jaka długość filmu będzie zarejestrowana podczas procesu nagrywania.

Kamery dla profesjonalistów

Kamera wideo dla profesjonalisty powinna posiadać lepsze parametry niż ta dedykowana amatorom. Dla osób uprawiających sporty wodne z pewnością będzie potrzebne urządzenie wodoodporne. Dzięki temu podwodny świat można bez przeszkód uwiecznić na filmie bez potrzeby montowania dodatkowej szczelnej obudowy. Przy zakupie tego rodzaju sprzętu trzeba koniecznie sprawdzić, na jaką głębokość będziemy mogli zejść podczas rejestracji wideo. Natomiast sportowcy uprawiający ekstremalne sporty z pewnością będą chcieli zakupić kamerę wideo o niewielkich rozmiarach i niskiej wadze, a przy tym bardzo wytrzymałą i odporną na wstrząsy, uderzenia i działanie pyłu.

Urządzenia półprofesjonalne

Oprócz kamer amatorskich i profesjonalnych można nabyć sprzęt półprofesjonalny, który sprawdzi się w wypadku osób w jakimś stopniu obytych z filmowaniem. Sprzęt taki pozwala na zastosowanie własnych kart pamięci, więc wybierając się w teren, możemy być spokojni o to, czy wszystko, co będziemy nagrywać, zostanie zarejestrowane. Korzystając z takiego sprzętu, możemy też liczyć na dobrą rozdzielczość i spory zoom. Zazwyczaj kamery wideo z tej półki posiadają też stabilizację obrazu, dzięki czemu film nagrywa się płynnie. Nie bez znaczenia jest również wydajny procesor, który osłabi szumy w obrazie. Niektóre urządzenia wideo świetnie sobie radzą nie tylko w dzień, ale również o zmroku lub w pomieszczeniach z niewielką ilością światła.

Redakcja pangadzet.com.pl